Email a phishing (video)

blank
"Jak vypadá spam email a jak funguje? "
Tento malý návod s videem pomůže běžným uživatelům rozeznat spam a dá návod co dělat, když to příjde:-) 
Daniel Hlaváček, majitel a obchodní ředitel, koníčkem jsou stavby počítačů

SPAM ?

Připravil jsem si pro Vás malý návod na to, jak rozeznat v emailech SPAM a co dělat, když příjde i Vám. 

V první řadě je potřeba upozornit, že spousta spamu dorazí klasicky do složky nevyžádané pošty. Můžou se však objevit emaily, které vypadají více věrohodně a automatický filtr je nevyhodnotil jako spam. 

Pokud Vám tedy email připadá podezřelý, v žádném případě neklikejte na žádné přílohy! První co musíte udělat, tak je zkontrolovat emailovou adresu, ze které email přišel (nestačí jen jméno, je potřeba vidět celou mailovou adresu!). Může se jednat dokonce i o email adresu Vašeho šéfa, nebo partnerskou firmu. Jen máte pocit, že na tom emailu něco nesedí. Tyto emaily jsou nazývány jako PHISHING a ve většině případů Vám chtějí útočníci zcizit přihlašovací údaje do různých aplikací a služeb (banka, mailový účet apod.). Ve většině případů jsou v emailu chyby či překlepy a je tam nějaká výzva k akci. Není to však pravidlem, proto doporučuji kontaktujte náš helpdesk, kolegové se na to s Vámi podívají a řeknou co dále.
Hacking

Jak phishing vypadá a co s ním dělat?

Ransomware
Vytvořil jsem naučné video níže, jak phishing spam rozeznat ale hlavně, co udělá to, pokud přílohu otevřeme. To bude určitě většinu uživatelů zajímat. Chtěl bych zdůraznit, že je vždy namístě používat dvoufaktorové přihlašování (pomocí SMS nebo Google Authenticator apod. ) na důležité stránky a služby jako např. MS 365, nebo Google Workspace. Útočníkovi poté velice ztížíme práci. 

Na tyto emaily je také velice nebezpečné klikat ještě proto, že se Vám do PC může dostat nějaké virus, např. ransomware, který šifruje data, případně keyloger, který odchytává Vaši klávesnici a dokáže zjisti Vaše hesla. 

Pokud Vás video zaujme, poprosíme o jeho šíření dále, aby co nejvíce uživatelů bylo více informováno o tomto nebezpečí. 

Video doporučuji zhlédnout v režimu celé obrazovky, nejvyšší kvalitě 1080p a se zvukem, aby byly vidět i jednotlivé prvky i mluvený komentář. 

Video naleznete níže, případně pod tímto odkazem, který se otevře v novém okně. Videotvorbu nemá na svědomí profesionální youtuber, proto prosím omluvte kvalitu materiálu.