ByznysIT audit

IT audit

“Jak provádíme IT audit u nového zákazníka a nejen to“ autor Pavel Bousek, IT administrátor

CO je audit v IT?

Audity IT se dělí do několika odvětví. Máme například IT bezpečnostní audit, kde se např. zkouší i hacking sítě a sociální inženýring včetně záměrného nabourávání sítě. Dále klasický IT audit, který je hodně důležitý při správě sítě či audit dokládající splnění ISO specifik např. ISO 27001 aj.

https://smart1.cz/wp-content/uploads/2020/10/sprava-it-rack2-320x240.jpg
https://smart1.cz/wp-content/uploads/2020/10/sprava-it-rack-320x240.jpg

Cíl

IT audit je zjištění všech důležitých informací o současném stavu IT dané firmy. Cílem IT auditu je tedy zjištění aktuálního stavu IT, vyhodnocení všech zjištěných informací a návrh řešení případných nesrovnalostí či nedostatečných míst v IT oblasti auditované firmy.

Kdy?

IT audit se provádí například u firem, které vyrostly z malých do středně velkých firem a chtějí znát současný stav jejich IT odvětví, protože v dnešní digitální době je to oblast, bez které by se žádný uživatel neobešel, a už vůbec ne chod celé firmy.

Převzetí IT po někom jiném.

Dalším příkladem, kdy se provádí IT audit, je z našeho pohledu Outsourcing IT firmy převzetí nového zákazníka. Převzetí zákazníka pod naší IT správu předchází jednání o způsobu spolupráce, nastavení různých mantinelů a co se týká převzetí, tak i časových termínů, kdy se budeme moci v co nejkratším čase o zákazníka starat a řešit jeho IT požadavky.

Z tohoto důvodu je IT audit velice důležitý, protože se díky němu seznámíme s IT prostředím, ve kterém zákazník pracuje. Zjistíme procesy, kterými se zákazník řídí a seznámíme se i s IT systémy, které zákazník potřebuje k fungování firmy.

https://smart1.cz/wp-content/uploads/2021/07/poskladany-obraz1-min-640x480.jpg
https://smart1.cz/wp-content/uploads/2021/07/jakub-hilarion-min-525x480.jpg

Co se audituje?

Nedílnou součástí IT auditu je i prověření IT infrastruktury, do které spadají routery, switche, WiFi síť, PC stanice, notebooky, servery, VoIP telefony, NASy a další IT hardware. Po prozkoumání IT infrastruktury předkládáme návrh na případnou opravu/změnu zjištěných nedostatků a domlouváme se na způsobu realizace.

Provedení IT auditu nám i značně ulehčuje práci program pro správu počítačů. Na pracovní stanice nainstalujeme agenta, který se napojí na náš server a během pár minut dojde k oskenování počítače. Máme poté krásný přehled, o jaký HW se jedná, jaký SW je nainstalován a mnoho dalších informací. Tyto informace nám tak ušetří spoustu času při vyhodnocování IT auditu.

Shrnutí

Po takto provedeném IT auditu víme, v jakém prostředí budeme pracovat. Vzhledem ke zjištěným informacím, případně nedostatkům a jejich nápravě pak máme připravenou “půdu pod nohama” a budeme moci řešit IT požadavky ku spokojenosti převzaté firmy.

Chci nezávaznou nabídku

Smart One s.r.o.

Na Poříčí 1041/12, 110 00 Praha 1
IČ: 01878565, DIČ: CZ01878565

Datová schránka: r95wsey

Po-Pá (09 – 17)
info@smart1.cz
+420 270 003 220

HELPDESK (reakční doba smluvně)
helpdesk@smart1.cz
+420 270 003 222