Jak zkrotit a ztišit počítač

blank
"Máte počítač, který vydává velký hluk nebo někdy funguje tiše a jindy je jako letadlo? Potom by Vám mohli pomoci následující řádky, jak PC zkrotit."
Většina těchto tipů je určena pro stolní PC, některé však mohou fungovat i u notebooků.
Daniel Hlaváček, majitel a obchodní ředitel, koníčkem jsou stavby počítačů

Proč to hučí?

Hned na úvod je potřeba říci, že počítače se dnes skládají z tolika komponent, že určit příčinu může být pro laika někdy velmi náročně, proto doporučuji kontaktovat naši technickou podporu, která Vám může pomoci.

Hluk v počítači zpravidla vydávají součástky a periferie, které mají pohyblivé části, např. ventilátor nebo klasický plotnový disk. Pokud nějaká komponenta, zpravidla procesor, začne mít větší teploty, potom základní deska počítače toto vyhodnotí a zvedne otáčky ventilátorů, aby se komponenta začala lépe chladit. Je to standardní a základní postup, společně s otáčkami ventilátorů se však zvyšuje i hluk počítače.

Ventilátor funguje tak, že přivádí chladnější vzduch do skříně, čímž ochlazuje vnitřní komponenty počítače. Ventilátor na chladiči procesoru poté ochlazuje žebra chladiče, ten poté chladí PC. Celá problematika a fyzikální vlastnosti, jak to funguje by byly na samostatný článek, pro základní porozumění to však takto stačí.
Jak ztišit počítač - nastavení

Prach

Jak ztišit počítač - prach
Pokud byl počítač dříve tichý a nyní začal být více slyšet, zpravidla je příčinou prach. Prach se usazuje na mřížkách u ventilátorů a v počítači. Proudění vzduchu poté není optimální a komponenty se začínají více zahřívat, kdy následně základní deska zvedne otáčky ventilátorů.

Aby se počítače zanášel prachem co nejméně, je vhodné zvolit dobré umístění pro PC a poté ještě vyladit ventilátory a AirFlow, aby v počítači vznikl pozitivní tlak (pokud má PC prachové filtry). Počítač poté nasává studený filtrovaný vzduch ve větším množství do skříně, než se z něj vyfukuje. Do PC se poté tedy nedostává nefiltrovaný vzduch a prach je zachycen na filtrech, které lze vyndat a vyčistit. Je potřeba tedy PC zbavit přebytečného prachu.

Pasta

Velmi opomíjenou věcí je poté to, že procesor a chladič májí na styčných plochách teplovodivou pastu pro přenos tepla. Tato pasta není při složeném PC samozřejmě vidět, musel by se demontovat chladič z procesoru. Bez takové pasty by počítač dlouho nefungoval, jelikož by se ihned přehřál a chladič by nemohl účinně odvádět teplo (ventilátory by jely nejspíše na maximum). 

Takováto pasta poté dle druhu vydrží zhruba rok až dva, aniž by hodně změnila své vlastnosti. Po dvou letech bývá vždy lepší pastu vyměnit a nanést novou, jelikož pasta časem ztvrdne nebo se část odpaří. Teploty procesoru poté budou nižší a ventilátory nepojedou na maximum.
Jak ztišit počítač - pasta

Regulace ventilátorů v Biosu

Jak ztišit počítač - bios
BIOS je laicky řečeno základní software na základní desce, který určuje, co má jak fungovat a řídí počítač jako celek kompletního hardware. Tento systém má téměř každý PC (apple MAC využívá jiný systém) a v něm se nastavují křivky ventilátorů a to, jak se mají chovat. Zpravidla se do Biosu dá dostat při startu počítače při opakovaném stisku kláves jako DEL, F12,F2 apod. Mezi základními deskami jsou však rozdíly a nejlepší je se podívat do manuálu základní desky.

Pokud jej nemáte, dá se hodně informací zjisti např. přes FREE prográmek HWinfo, kde zjistíte co v PC máte i jakou rychlostí se ventilátory otáčí. Velice často opomíjenou vějí je to, že základní deska automaticky mění otáčky ventilátorů hned současně s pohybem teploty procesoru, tím však dochází k tomu, že ventilátory upravují otáčky tak často, že je to velice nepříjemné (několikrát během sekund). 

Procesory výkyvy teplot mají a zvláště nové procesory na to více trpí (např. novější AMD Ryzen), kdy mohou mít např. na půl vteřiny teplotní špičku + 50%. Řada základních desek však toto dokáže eliminovat prodlevou, kdy prvně čeká, jestli se nejedná o špičku procesoru (většinou se dá nastavit 0,1 – 1 sekundu) a až později zvýší otáčky ventilátorů dle nastavené křivky.

Hlučné ventilátory

Pokud chcete ztišit hluk vycházející z počítače, určitě je možné vyměnit ventilátory za účinnější a méně hlučné. Doporučuje se také vyměnit celý procesorový chladič za účinnější. Náročné počítačové sestavy taky poté už využívají i vodní chlazení, o tom ale bude zmínka v dalším článku.

Výměna tepla mezi procesorem a vodním blokem u vodního chlazení je účinnější, jelikož voda ve vodním okruhu dokáže lépe přenést teplo od procesoru dále do okruhu, kde se poté ochladí. U vodního okruhu na míru lze pak využít i přídavnou jednotku, např. quadro, která už sama nezávisle na základní desce řídí otáčky ventilátorů třeba na základě teploty vody či tepla uvnitř skříně.
Jak ztišit počítač - ventilátory

Výměna komponent

blank
Výměnou procesoru za výkonnější je možné eliminovat to, že se procesor častěji zadýchá a pojede na maximum. Pomalý procesor jede na hranici svých možností a vytváří více tepla, než procesor, který má větší rezervy a nejede na doraz.

U klasického plotnového disku se poté doporučuje výměna za SSD bez pohyblivých součástek, záleží však hodně na kapacitě úložiště, které uživatel potřebuje.

Reinstalace operačního systému

Operační systémy se po čase zanesou různými zbytky programů a souborů, to jistě každá uživatel zná. 

Pokud však na pozadí v systému běží hodně úloh, programů a uživatel si toho není vědom, může být potíž i v operačním systému (Windows), kdy je procesor více zbytečně namáhán a dochází tak ke zbytečnému vytížení a tím i hlučnějšímu PC.

Kontrolu operačního systému by však měl provést profesionál, jelikož neodborným zásahem lze snadno dosáhnout nefunkčnosti PC, ztrátou dat apod. Je důrazně doporučeno zálohovat, zálohovat a ještě jednou zálohovat!
blank

Ukázka z praxe

blank
V mém PC, které jsem si stavěl sám, je vodní okruh na míru. Vše je nastaveno tak, aby když stoupne teplota vody v okruhu, zvedly se pomalu otáčky vodní pumpy a ventilátorů výše. 

V praxi to funguje tak, že neřeším žádné výkyvy otáček ventilátorů a PC je i přes velmi výkonné komponenty neslyšitelný a skvěle chlazený. Samozřejmě, všechno něco stojí…
Máte zájem o nabídku na správu IT? Kontaktujte nás.